Telegram Kanalları ve Telegram Grupları belli bir konu veya bir grup insanın bir araya geldiği topluluklardır. Bu topluluklar genelde belli bir konu ya da amaç için bir araya gelerek oluşturulur.

Örnekler;

Okullardaki ders grupları, not paylaşımı, sınav hakkında bilgiler vs; iş yerinde departman grupları, toplantı duyuruları, gelişmeler, siparişleri; para üzerine gruplar, borsadaki hisseler, yeni emtialar, altının durumu gibi konuların konuşulduğu ve ya tartışıldığı konulardır.

Telegram Kanalları Nedir?

Telegram’da WhatsApp’ta aranan bir çok özellik fazlasıyla bulunmaktadır. Telegram Kanalları da bu özeliklerden biridir. Hatta Kanal özelliği Telegram’a muadillerinden de önce gelmiştir diyebiliriz.

Telegram Kanalları ve Özellikleri Nelerdir?

Kanallar genellikle bir ve ya birkaç yöneticisi bulunan, sadece bu yöneticilerin mesaj yazabildiği oluşumlardır. Genellikle günlük gülten tarzında işlev görürler. Günlük borsa ve döviz kurları, gündelik haberler gibi konuları yaymaya yarar.

Telegram Kanallarının Gruplara Göre Avantajı Nedir?

İnsanların bir arada bulunduğu yerlerde mutlaka fikir alışverişi, tartışmalar, ikili diyaloglar mutlaka olacaktır. Ancak amacı duyuru yapmak vs olan bir yerde üyelerin içeriğe dahil olması anlam karmaşasına neden olacağı için Telegram Kanallarında kanala sadece yönetici statüsündeki üyeler mesaj yazabilmektedir.

Telegram Grupları Nedir?

Bir konu veya bir amaç için bir araya gelen topluluklardır. Yukarıda verdiğimiz örneğe devam edelim; borsa grupları. Borsa gruplarında günlük tahta paylaşılır. Amacınız sadece tahta paylaşmak mı yoksa konu üzerinde tartışmak mı? Bu soruya vereceğiniz yanıt Telegram’da Grup ya da Kanal kuracağınızı belirler.

Örnek Grup ve Kanallar;

1– Günlük Para Kurları – Ekonomi Kanalı
https://t.me/ParaRaporu 📈

2- Türkiye Piyasa Konseyi Grubu – Kripto, Altın, Dolar
https://t.me/Piyasa 💰

3- Türkiye’de ki En Büyük İlan Grubu
https://t.me/satilikilanlar 🥇

4- Telegram Film Kanalı
https://t.me/filmler_paylasim 🎬

5- Türkiye’de ki En Büyük Araba İlan Grubu
https://t.me/sahibindenarabalar 🚗

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir