telegram kanal oluşturma

Telegram Kanal Nedir?

Telegram kanal nedir diye soracak olursak şöyle özetleyebiliriz; sabit bir konu yada herhangi bir konudan bağımsız yayın yapılan kanallardır. YouTube kanalının yazılardan oluşan halidir diyeliriz. Sadece yöneticilerin mesaj attığı ve kanal abonelerinin takip ettiği kanallardır.

Telegram Kanalı Nasıl Oluşturulur?

Mesajlaşma uygulamaları arasında son dönemde oldukça tanınan Telegram çeşitli özellikleri ile kullanıcılarına farklı olanaklar sunmaktadır. Whatsapp’ın getirdiği yeni sözleşme detaylarından kaynaklı Telegram birçok kullanıcı tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Bu doğrultuda Telegram özellikleri merak konusu olmuştur. Bunlardan biri Telegram kanal oluşturma konusudur. Telegram kanal, yüksek sayıda takipçiye yayın yapma imkânı sağlar. Ortalama 150 bin ile 200 bin takipçiye kadar yayın yapmayı sağlamaktadır.

Telegram kanalı üzerinden yapılabilen yayınlar önemli bir takipçi trafiği sağlayabilir. Belirli avantajları olan bu özelliği kullanmak adına kullanıcılar “Telegram kanal nasıl oluşturulur” sorularını sormaktadır. Telegram kanal açmak için yapılacak işlemleri ifade etmeye çalışacağız. Bunun öncesinde Telegram’a üye olmanız gerektiğiniz belirtmeliyiz.

Telegram indir | Android ve IOS için 

Telegram Kanal Özellikleri

Telegramda kanal açmanın önemli avantajlarından vardır. Birisi telefon numaranızı gizleyebilir olmanızdır. Kanal ne kadar çok takipçiye sahip olursanız olun telefon numaranızı paylaşma zorunluluğu bulunmamaktadır. Telegram kanalından 200 bin kişiye kadar davet gönderilebilir. Bu açıdan Telegram kanalı büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Diğer önemli özelliklerden biri ise yalnızca yönetici olarak atananlar kanala yazabilmektedir. Paylaşımları yalnızca yöneticilerin yapması akışın karmaşa içinde olmasına engel olur. İnternet sitelerine akış sağlamak adına fazla takipçi sayısına ulaşıldığı takdirde önemli kolaylıklar sağlar. Telegram kanalı takipçiler arasında numaraların gözükmesini de engeller. Kanalı takip edenler, birbirlerinin numaralarını göremezler.

Masaüstü Telegram için tıklayınız.

Telegram Kanalı Açma

Telegram kanalı açma işlemlerini şu şekilde ifade edebiliriz:

  • İlk olarak telefonunuza Telegram’ı indirip üye olunuz.
  • Sohbet bölümünü açtıktan sonra kalem işaretini bulup tıklayınız.
  • Açılan sayfada üst tarafta yeni kanal seçeneğini işaretleyin.
  • Girdiğiniz bölümde kanalın fotoğrafını, adını ve açıklamasını belirledikten sonra ileri seçeneğine tıklayın.
  • Detaylara geçildiği takdirde kanal türünü belirleyiniz. Genel bir kanal mı gizli bir kanal mı karar veriniz.
  • Genel kanalda bir bağlantı oluşturulur ve bu bağlantı adresinden herkes kanalı bulabilir. Gizlide ise yalnızca davet ettikleriniz (kanala) abone olabilir.
  • Kanal türünü belirledikten sonra rehberinizdeki kayıtlı kişilere davet göndererek kanala abone olmalarını talep edebilirsiniz.
  • Kanalın türünü daha sonra düzenle butonundan değiştirme imkânınız bulunmaktadır. Genel olarak belirlemiş olsanız dahi düzenle sekmesinden genel türünü tekrar seçmelisiniz.

Telegram Kanalı Nasıl Silinir? Nasıl Kapatılır?

Telegram kanal silme ve kapatma işlemi hakkında da kısaca bilgi vermek gerekirse; daha önce açmış olduğumuz ve yönetici olduğumuz kanalı kapatmak için adımlar aşağdaki gibidir;

 • Önelikle sohbetler sayfasından silmek istediğimiz kanala gidiyoruz.
 • Silmek istediğimiz kanalı seçip açıyoruz.
 • Daha sonra Kalem sembolü olan düzenleme seçeneğine tıklıyoruz.
 • Burada çıkan seçeneklerin arasında en altta “Kanalı Sil” seçeneği bulunuyor. Bu seçene tıklıyoruz.
 • Bize tüm abonelerle birlikte silip silmek istemediğimizi soruyor. Bize uygun olanı seçip kanalı tamamen siliyoruz.

Daha detaylı bilgi için;

Telegram kanal silme videosu;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir