Telegram Hesap Silme ve Kapatma İşlemi; Hesabınızı bir nedenle kapatmak istediğinizde telegram silme işleminden telefon numaranızın bu uygulamadaki kaydını ortadan kaldırabilirsiniz.

Hesabınızı bir nedenle kapatmak istediğinizde telegram silme işleminden telefon numaranızın bu uygulamadaki kaydını ortadan kaldırabilirsiniz.

Telegram Hesabı Silme Nasıl Yapılır?

Telegram’a kayıtlı hesap silme işlemleri için aşağıdaki linkine tıklayarak telefon numaranızı yazıp devam edebilirsiniz. Kolayca yapacağınız bu işlemle beraber artık telefon numaranıza kayıtlı bir hesap kalmaz.

telegram hesap silme

Hesap Silince Oluşan Durumlar

Kayıtlarınızla alakalı olarak telegram hesabı silme işlemi tamamlanınca, yani hesap silme onayını aldığınızda artık kayıtlı kişiler ve mesajlar tümüyle yok olur. Bir kanal oluşturmuşsanız bu kanal sahipsiz olarak kaydedilir. Fakat oluşturmuş olduğunuz gruplardaki yöneticiler, kendi hesaplarını silmedikleri sürece haklarını korumaya devam eder.

Telegram hesabınızı sildiğiniz anda bu işlem onaylanır onaylanmaz artık geri alınamamaktadır. Yapacağınız işlemde mobil olmayan bir tarayıcı ile hesap silme yapmanız uygulamanın kendi kullanım önerisidir. Hesap silme kodunu Telegram ile alırsınız, yani SMS ile gelmez.

Hesap Silince Kalan Gruptakiler Konuşabilir Mi?

Merak edilen bir soru, “Hesap silince kalan gruptakiler konuşabilir mi?” sorusudur. Siz gruptan çıksanız da, kurucusu bile olsanız kalanlar konuşmalarını sürdürebilir. Ayrıca bu kalan kişilere göndermiş olduğunuz mesajların kopyaları onlarda duracaktır. Bu kalıcılık durumu hesap silen kişilerin endişe etmesine neden olabilir. Bu nedenle mesajlarınızı gönderirken Gizli Sohbet modunda gönderim yapmanız önerilir. Kendini yok etme zamanlayıcısı ile mesajlarınız kendi kendini yok ederek ileride bu tür hesap silmelerde mesajlarınızın tedirgin edici olma durumunu ortadan kaldırır.

Yeniden Aynı Telefonla Kaydolmak

Hesabınızı sildikten sonra ilerleyen bir dönemde yeniden hesap açma kararı alırsanız telefon numaranızı kullanarak yeniden mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. Aynı telefon olmasına rağmen eski bilgileriniz ve mesajlarınız, kişileriniz gelmeyecektir. Yeni hesap kullanıcısı gibi baştan işlemleri yaparsınız.

Hesabın Kendini Yok Etmesi Nedir?

Hesabın kendini yok etmesi telegram hesap silme amacı olanlar için uzun vadeli bir sistem denebilir.  Telegram kullanıcıları eğer 6 ay boyunca bir hesabı kullanırken hiçbir şekilde çevrim içi olmazsa hesap kendini yok edecektir. Bu Telegram’ın kendi depolama alanı açma uygulamasıdır. Uzun süre aktif olmayan hesaplardan oluşan gereksiz dosya birikimini engelleme amacı taşır. Medya dosyaları, mesajlar, diğer paylaşılanlar komple silinerek yok olur.  Bu silinme süresini isterseniz kendiniz Ayarlar bölümüne girerek değiştirebilirsiniz.

Yeni Telefon Numarası Varsa Hesap Silinir mi?

İsteyen bazı kullanıcılar yeni telefon numaralarını kullanarak Telegram mesajlaşmasına devam etmek isteyebilir. Birçok telefon numarası olanlar için uygulamadan çıkmadan Ayarlar bölümünden telefon numaranızı değiştirebilirsiniz. İki farklı hattı aktif şekilde kullanıyorsanız, birini mobilden birini de web üzerinden kullanabilirsiniz. Ancak tek Telegramdan 3 çeşit hesap kullanımını da tercih edebilirsiniz. Telefonda farklı hesaplar arası karmaşa olmasını istemeyenler için masa üstünden ayrı hesapla kullanıma devam ederek silme yapmadan farklı telefon numaralarından kullanımı sürdürebilirsiniz.

Telegram’da Kişileri Silme

Telegram’ın olduğu Android işletim sistemli cihazlarda kişi silmek istediğinizde hesapla alakalı bir işlem yapmadan, önce sohbet ekranı açarak kolayca işlem yapabilirsiniz. Görüntü fotoğrafına tıklayıp sağ üstten sil kısmına basarak bir kişiyi listenizden çıkarabilirsiniz.

Kurumsal Hesapları Silmek

Bir kurum adına açılan hesapları silmek için bireysel telefon numarası ile aynı işlemler yürütülür. Bir firma için etkili ağlardan biri olan Telegram, etkileşime girmek için ideal iletişim kanallarından biridir. Hızlı olması, dosya boyutunun yüksek olması, sesli konuşmaya imkân vermesi gibi artılarıyla işlerinizin pratik hal almasına katkı sağlar. Bir iş yerinde çalışan kişilerin oluşturduğu telefon grubu, iş yerinde olan bitenlerden herkesin haberdar olması adına kritik bir artı sağlar. Bu açıdan takibi kolaylaştırmak adına iş yeri Telegram hesabı silme işlemini iş yeri kapanmadıkça yapmamak gerekir.

Hesap silme işlemi için tıklayınız.

 

Comments

 1. Ahmet

  iPhone cihazımdan bu işlemi yapmak istiyorum. ios hesap silme telegram hesap silme Linki iOS için de paylaşabilir misiniz?

  şimdi ezbere silme işi yapıp da yanlış şeylerin olmasını istemiyorum.

  1. Telegram Article Author

   Merhaba Ahmet bey, Telegram hesap silme linki IOS ya da Andorid olarak fark etmeksizin konu içerisindeki linkte mevcuttur. Bu linki kullanarak hesap silme işleminizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 2. faruk

  Telegram hesabımı silmek istiyorum. Verdiğiniz linkten tıkladım, yönergeleri takip edip sildim. Giriş yapıyorum yine açılıyor? Kapanmıyor mu hesabım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir