Bip Mi Telegram Mı

Bip Mi Telegram Mı? 

WhatsApp’ın yeni gizlilik güncellemesi sonrasında kullanıcılar alternatif uygulamaları araştırmaya başladı. İnternet üzerinden en çok araştırılan mesajlaşma uygulamaları ise BİP ve telegram oldu. Peki, BİP mi Telegram mı?

Bip mi telegram mı (Bip ile telegram arasındaki farklar) nelerdir?

Facebook tarafından satın alınan Whatsapp, gizlilik güncellemesi ile kullanıcıların ciddi tepkisiyle karşılaştı. Veri ihlalleri nedeniyle dpsyası kabarık olan Facebook 8 Şubat’a kadar sözleşmeyi kabul etmeyen kişilerin WhatsApp kullanamayacağını açıkladı. Bu dönemde BiP ve Telegram gibi uygulamalar öne çıkmaya başladı. Gelin birlikte BİP ve Telegram arasındaki genel farklara göz atalım.

BiP

Bip İle Telegram Arasındaki Farklar; Turkcell tarafından 2013 yılında kullanıma açılan BiP uygulaması ülkemizde en çok tercih edilen alternatif mesaj uygulamalarından bir tanesidir. BiP, özellikle devlet kurumları tarafından tavsiye edildi. Milli Savunma Bakanlığı’da paylaşımlarını BİP uygulaması üzerinden yapma kararı aldı.

BiP uygulaması yine de bazı kullanıcılar tarafından güvensiz bulunuyor. Kaynak kodu kapalı olması nedeniyle veri paylaşımı sırasında kullanıcıların çekinmesine neden oldu. BiP, kullanıcı verilerini üçüncü taraflarla paylaşabiliyor. Erişim sağladıkları bilgileri ise kullanabiliyor.

Telegram Kanal Oluşturma ve Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Telegram

Bip İle Telegram Arasındaki Farklar; Popüler mesajlaşma servislerinden biri olan Telegram uygulaması açık kaynak kodludur. Bununla beraber bazı uzmanlar Telegram’ın açık kaynak kodlu olduğu görüşüne katılmamaktadır.  2013 hizmete açılan Telegram, VK sitesinin kurucuları tarafından geliştirildi. Telegram, gizli konuşmalar dışında güvenilir mesajlaşma desteği veriyor Normal konuşmalar şifrelendikten sonra sunuculara aktarıldığı için yeniden çözülebilir. Telegram, mesajı çözecek anahtarı da sunucusunda barındırmaktadır. Secret Chat özelliğinde ise mesajlar sunucularda saklanmamaktadır. İki taraf arasındaki yazışmalar sadece telefonda kalıyor.

Veri gizliliği konusunda herhangi bir karar almayan Telegram uygulamasına da bazı eleştiriler yapılıyor. Telegram uygulamasına hacker’ların mesaj sunucularının verilerini çaldığı aktarılmıştı.

Telegram indir: ücretsiz yükleme ve kullanma klavuzu.

telegram mı bip mi

Hangisini Tercih Etmeliyiz?

Telegram’da kullanıcılar önceden attıkları mesajları istediği zaman silebiliyor. BİP üzerinde mesajları dilediğiniz zaman silemiyorsunuz. Ancak Telegram üzerinde siz mesajları silseniz bile karşı taraf telefonunda mesajları silmediği sürece yazışmaları görebiliyor. Telegram’ın ayrıca Rusya merkezli olması da uygulamanın güvenliğine dair eleştirileri daha da arttırıyor. Günümüzde tamamen güvenli kategorisinde nitelendirilebilecek bir mesajlaşma uygulaması bulunmuyor. Ancak yinede seçim yaparken açık kaynak kodlu uygulamaları tercih edebilirsiniz.

Whatsapp Telegram Arasındaki Farklar

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir